Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1 jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym:
- dla osób przewlekle psychicznie chorych,
- dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych,
- dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Działamy 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku , w godzinach od 7.00 do 15.00 w tym 6 godzin zajęć merytorycznych dla uczestników – od 8.00 do 14.00.
Ośrodek jest miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami, gwarantuje atmosferę życzliwości, zrozumienia i wzajemnej akceptacji.
W skład Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 wchodzą trzy sekcje rozmieszczone w różnych rejonach miasta Bydgoszczy:
sekcja Niezapominajka – 52 miejsca
ul. Ogrodowa 9, 85-039 Bydgoszcz
tel. 52 322 31 17
e-mail:aleksandra.misiolek@zdpsiow.pl
sekcja Sami Swoi – 27 miejsc
ul. Szpitalna 25 , 85-322 Bydgoszcz
tel. 52 372 91 51 wewn. 43
e-mail: piotr.szarafinski@zdpsiow.pl
sekcja Stokrotka – 31 miejsc
ul. Mińska 15 a, 85-442 Bydgoszcz
tel. 52 327 72 13 wewn. 36
e-mail: anna.strojna@zdpsiow.pl
Podstawowym zadaniem Domu jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi oparcia społecznego pozwalającego im na zaspokojenie ich potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną, rozumianą jako przywrócenie możliwości pełnienia powszechnie dostępnych w danej społeczności ról społecznych. Celem działalności Domu jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji w życiu społecznym osób z zaburzeniami psychicznymi.
Dom będąc jednostką wsparcia dziennego ma za zadanie poprawić funkcjonowanie uczestników poprzez indywidualne, grupowe i środowiskowe oddziaływania wspierająco-aktywizujące z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników przy jednoczesnym zachowaniu ich prawa do wolności, godności, suwerenności i samodzielności.
Zadania realizowanie są w oparciu o Program Działalności Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 i Plany Pracy na każdy rok.
Szczegółowe formy terapii uwzględniają plany wspierająco-aktywizujące dla każdego z uczestników , uwzględniające możliwości i potrzeby danej osoby oraz elastyczność w ich doborze w zależności od możliwości i oczekiwań uczestnika.
Poszczególne formy działania realizowane są poprzez kadrę pracowników merytorycznych tworzących Zespół Wspierająco-Aktywizujący w skład którego wchodzą m.in. opiekunowie, opiekunowie medyczni, instruktorzy terapii zajęciowej, terapeuci zajęciowi, pedagodzy różnych specjalności, psychologowie .
Uczestnicy wraz z personelem placówki tworzą społeczność terapeutyczną, która wspólnie decyduje, współtworzy codzienność, wspiera się i motywuje do aktywności społecznej.
Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1 świadczy usługi (zgodnie z Rozporządzeniem MPiPS z 09.12.2010r. z późn. zm.):
- Trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
- Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami, w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;
- trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się, w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej;
- Trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;
- Poradnictwo psychologiczne;
- Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia;
- Niezbędną opiekę;
- Terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację;
- Inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy;
- Umożliwiamy spożycie gorącego posiłku realizowanego w ramach zadań własnych gminy
- Umożliwiamy wsparcie w transporcie do i z ośrodka ze szczególnym uwzględnieniem uczestników z zaburzeniami zachowań lub niepełnosprawnością fizyczną
- Współpraca z rodzinami, opiekunami uczestników, ośrodkami pomocy społecznej, poradniami zdrowia psychicznego i innymi zakładami opieki zdrowotnej, powiatowym urzędem pracy, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami kultury , innymi jednostkami świadczącymi usługi dla osób niepełnosprawnych i działającymi na rzecz integracji społecznej uczestników.
ŚDS nr 1 serdecznie zaprasza do uczestnictwa wszystkich tych, których problemy zdrowia psychicznego naraziły na wykluczenie społeczne, którzy chcą zdrowieć w grupie społecznej.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych!!!
CZEKAMY NA PAŃSTWA!